banner_top

 

Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”

 

          Zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” kontynuuje działalność zespołu „Rombik” utworzonego w 60 lotniczym pułku szkolnym w Radomiu w 1960 roku. W 1991 roku grupa akrobacyjna otrzymała nazwę „ Zespół Akrobacyjny Iskry”. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie; były to zmiany nie tylko personalne, ale także organizacyjne, niezbędne do dalszego rozwoju zespołu. Pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia piloci latali już w formacji 9 maszyn. Od początku istnienia piloci latają na samolotach TS-11 Iskra. W 1991 roku maszyny te zostały stosownie zmodernizowane, wyposażone w światowej klasy system radiowo-nawigacyjny i pomalowane na kolory polskiej flagi zgodnie z projektem ppłk. Pil. Ireneusza Fibingera. W marcu 2000 roku w związku z reorganizacją polskiego lotnictwa zespół został przeniesiony do Dęblina, do 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego.

           Wszyscy piloci zespołu są wytrawnymi pilotami-instruktorami, mają najwyższe kwalifikacje i duże doświadczenie lotnicze, są silnie zmotywowani do pracy. Na treningach i podczas pokazów wykonują bardzo trudne ewolucje.

           Piloci dęblińskiego zespołu nie tylko systematycznie zwiększają swoje umiejętności, dokładają też starań, aby wpisać się w świadomość miłośników lotnictwa- nie tylko z kraju, ale i spoza jego granic, jako polski narodowy lotniczy zespół akrobacyjny.

W chwili obecnej skład zespołu stanowią:

Dowódca Zespołu oraz Prowadzący - kpt. Maciej KOPIEL
Lewy prowadzony - mjr Jacek JAWOREK
Prawy prowadzony - kpt. Krzysztof KŁACZYŃSKI
Drugi lewy prowadzony - por. Mateusz KUBIAK
Drugi prawy prowadzony oraz Solista - por. Marcin KOSSAKOWSKI
Zamykający - por. Sylwester SOBÓTKA

Instruktor Pilot (IP) - ppłk Marek STECHNI / por. Leszek SOKOŁOWSKI
Operator kamery - por. Paweł WOŁCZYK
Komentator - ppor. Maciej DROZD


 

Link do oficjalnej strony: http://www.bialoczerwoneiskry.eu/
 

 

 

AktualnościAktualności
GaleriaGaleria