banner_top

 

Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych

 

          Pododdział Kompanii Reprezentacyjnej - jeszcze pod nazwą Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej został przeniesiony z Poznania i wcielony w strukturę 6. Bazy Lotniczej w Dęblinie w roku 2000. Do głównych zadań kompanii należy reprezentowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Sił Powietrznych w kraju i za granicą, występowanie, jako wojskowa asysta honorowa podczas uroczystości o charakterze państwowym, wojskowym i patriotyczno-religijnym. Kompania reprezentuje Siły Powietrzne podczas centralnych obchodach świąt państwowych. Żołnierze w niej służący, oprócz zadań związanych z gotowością bojową 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego i szkoleniem programowym, zabezpieczają liczne uroczystości, zarówno w Garnizonie Dęblin, jak i na terenie całego kraju. W roku 2010 Kompania zabezpieczyła sto czterdzieści trzy uroczystości, w tym m. in. związane z: powitaniem znamienitych gości wizytujących Siły Powietrzne RP, uroczystym przekazaniem samolotów oraz z pożegnaniem i powitaniem polskich kontyngentów wojskowych (PKW) wystawianych przez Siły Powietrzne. Ponadto pododdział brał udział w defiladzie ulicami stolicy w dniu 11 listopada oraz w szczególnie ważnym przedsięwzięciu - uroczystościach żałobno - pogrzebowych osób tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku.

 

          Szczególnym osiągnięciem Kompanii Reprezentacyjnej SP jest opracowanie własnego układu musztry paradnej, połączonego z muzyką. Występy pododdziału odbywały się w wielu miastach Polski, w których kompania uczestniczyła z racji zabezpieczania imprez lub świąt. Promowała ona nie tylko Siły Powietrzne, ale także Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. Za występ z orkiestrą Garnizonową SP z Dęblina wielokrotnie Kompania była wyróżniana na Przeglądzie Orkiestr Wojskowych. Ponadto, jako jedyni spośród kadry i żołnierzy Sił Powietrznych reprezentanci KR SP brali udział w 50 Wojskowej Pielgrzymce do Lourdes w maju 2008 roku. W dniu 29 grudnia 2008 r., za całokształt działalności Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych otrzymała prestiżowe wyróżnienie „Primatiali Nomismate” z rąk Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa. 6 maja 2009 r. za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków, duże zaangażowanie, osiąganie bardzo dobrych wyników w szkoleniu  Kompania otrzymała zaszczytny tytuł Wzorowego Pododdziału Sił Powietrznych. Uroczystego wręczenia proporca, w imieniu Dowódcy Sił Powietrznych, dokonał gen. bryg. pil. Ryszard Hać, ówczesny Szef Wojsk Lotniczych .

 

          Wyróżnienie tytułem Wzorowy Pododdział Sił Powietrznych jest nie tylko zwieńczeniem ich codziennego, trudnego wojskowego rzemiosła. Jest to też hołd oddany ich poprzednikom, dowódcom oraz wszystkim tym, którzy na co dzień służąc bądź pracując dla Ojczyzny, współpracują z Kompanią Reprezentacyjną SP.

 

          Żołnierze służący w Kompanii Reprezentacyjnej SP to wyjątkowe osoby. Ostre kryteria doboru, profesjonalizm, oddanie służbie, wysokie morale i zaangażowanie w to, co robią - czynią z Kompanii pododdział wysoce doborowy. Ich profesjonalizm w połączeniu z  pasją, bardzo dobra znajomość regulaminów i ceremoniału wojskowego, dbałość o każdy szczegół jest okupiona morderczym wysiłkiem. Setki godzin spędzonych na placu musztry, kilometry codziennego biegu i marszu, wysiłek  w słońcu, mrozie, deszczu, wietrze czynią ich ofiarną służbę szczególnym darem dla dobra Sił Powietrznych.

 

AktualnościAktualności
GaleriaGaleria