banner_top

 

DOWÓDCA 41. BAZY LOTNICTWA SZKOLNEGO

 

 

płk pil. Artur KAŁKO

 

Płk pil. Artur KAŁKO urodził się 1 lutego 1970 roku w Łukowie. W 1993 roku ukończył studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej. Pierwsze lata służby wojskowej związał z 6 Pułkiem Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego w Pile jako starszy pilot, gdzie pełnił obowiązki do roku 1998. Przez kolejne trzy lata służył w 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Warszawa w Mińsku Mazowieckim, pełniąc kolejno funkcje: pilota oraz starszego pilota. Od 2002 do 2007  roku służył w 1. Eskadrze Lotnictwa Taktycznego na stanowisku starszego pilota, następnie Szefa Sekcji oraz Szefa Szkolenia. W roku 2007 awansował na stopień majora i objął stanowisko Zastępcy Dowódcy Eskadry w  41. Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Lata 2010 - 2014 to czas służby w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, tam awansował na stopień podpułkownika i objął stanowisko Zastępcy Dowódcy Grupy Działań Lotniczych, a następnie Dowódcy Grupy Działań Lotniczych. Od 2014 roku płk pil. Artur KAŁKO został wyznaczony na stanowisko Szefa Oddziału Bezpieczeństwa Lotów w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie jednocześnie  awansował na  stopień pułkownika.

Zgodnie z decyzją MON nr 802, z dniem 9 maja 2016 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Płk pil. Artur KAŁKO posiada mistrzowską klasę pilota na samolotach MIG-29 oraz „I” klasę pilota doświadczalnego. Wykonywał loty na takich samolotach jak: TS-11 Iskra, Su-22, MIG-29. Najwięcej czasu spędził za sterami MIG-29, wykonując między innymi loty w ramach misji Air Policing, ćwiczeń oraz pokazów w Polsce (m.in. trzykrotny udział w Air Show w Radomiu) oraz za granicą  - w Danii, Finlandii, Anglii, Holandii oraz Szkocji.

 Jako doświadczony pilot, uczestniczył w wielu ćwiczeniach, takich jak: NATO Air Meet, ADAX, Clean Hunter. Dwukrotnie uczestniczył w misji Air Policing Państw Bałtyckich – PKW Orlik 1 i 2 (w tym raz jako zastępca dowódcy PKW). Za swoją służbę został nagrodzony bronią białą przez Dowódcę Sił Powietrznych (kordzik Sił Powietrznych). W 2014 roku był wyróżniony statuetką Ikara – jednym z najważniejszych wyróżnień dla pilota.

W 2004 roku ukończył Squadron Officer School w Maxwell Air University (USA). Posiada także tytuł magistra Zarządzania i Marketingu. Ponadto, w czasie trwania służby ukończył liczne szkolenia, m.in. kurs Tactical Leadership Programme we Florence (Belgia), doskonalący kurs  bezpieczeństwa lotów w Lotnictwie SZ RP, szkolenie SERE poziomu B, kurs samoratowania i przetrwania na wodzie dla personelu latającego oraz liczne kursy instruktorsko – metodyczne dla pilotów.

Płk pil. Artur KAŁKO był wielokrotnie wyróżniany: Brązowym Medalem  za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. A ponadto w roku 2013 został odznaczony Gwiazdą Załóg Lotniczych.

Cechami charakterystycznymi pułkownika Artura KAŁKO są dokładność, komunikatywność, zaangażowanie w to co robi oraz wysoka kultura osobista. Wśród wielu zainteresowań Dowódcy znajduje się wędkarstwo górskie oraz żeglarstwo. Ma żonę i dwie córki.

 

AktualnościAktualności
GaleriaGaleria